poniedziałek, 8 lipca 2024

...Zelenskyy może oczywiście liczyć na...

 Tuska... 

czy na Polskę jak ten drugi deklaruje ?

"... Tusk zapewnił [...] Zełenskiego, że Ukraina cały czas może liczyć na Polskę..." j.n.

 
..."pożyjemy zobaczymy" powiadają ci co na tym się znają (...)...

domykając monolog fragmentem dialogu prowincjusza z Artificial intelligence - tu akurat z ChatGPT 4o

snutego niespieszno wokół kwestii czy aby okres względnego pokoju na kontynencie europejskim w latach 1945-2022 nie był...

swoistą historycznie aberracją...

pochodną trwającej dziesięciolecia okupacji kontynentu przez...

USA i ZSRR...

...na  co ChatGPT odpowiada tak

"...Okres względnego spokoju w Europie w latach 1945–2022 można rozpatrywać z kilku perspektyw.

Można go uznać za aberrację w kontekście historycznym, biorąc pod uwagę burzliwą przeszłość kontynentu pełną wojen, konfliktów i zmieniających się granic. Z drugiej strony, można ten okres przypisać specyficznym warunkom geopolitycznym, jakie panowały po II wojnie światowej, w tym roli Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego.

Okres względnego spokoju jako aberracja historyczna:

Długie okresy pokoju: 

W historii Europy rzadko kiedy zdarzały się tak długie okresy bez większych konfliktów zbrojnych. Wieki XVIII, XIX i pierwsza połowa XX wieku były naznaczone licznymi wojnami i konfliktami, w tym wojnami napoleońskimi, I wojną światową i II wojną światową.

[...]

Wpływ okupacji powojennej przez USA i ZSRR:

Stabilizacja i odstraszanie: 

Okupacja Europy przez USA i ZSRR stworzyła stabilny układ sił, który zapobiegał wybuchowi nowych konfliktów. Obecność wojskowa tych dwóch supermocarstw oraz wzajemne odstraszanie się przyczyniły się do utrzymania pokoju.

[...]

Wojna zimna: 

Chociaż Europa była podzielona żelazną kurtyną, zimna wojna między USA a ZSRR zmusiła państwa europejskie do unikania bezpośrednich konfliktów zbrojnych, koncentrując się raczej na rywalizacji politycznej, gospodarczej i wywiadowczej.

Podsumowanie:

Z perspektywy czasu można stwierdzić, że okres 1945–2022 był wyjątkowy pod względem stabilności i pokoju w Europie. Ta stabilność była w dużej mierze pochodną powojennej architektury geopolitycznej, w tym wpływu USA i ZSRR. Jednak nie można tego okresu postrzegać wyłącznie jako aberracji – był to również wynik świadomych działań politycznych, gospodarczych i społecznych zmierzających do budowy trwałego pokoju i współpracy w Europie.

ja:

Jak dziś widać działań nie nazbyt skutecznych...

ChatGPT:


"Obecne wydarzenia, w tym konflikt zbrojny na Ukrainie oraz różne napięcia polityczne w Europie, mogą sugerować, że niektóre z działań podjętych po II wojnie światowej nie były w stanie zapobiec wszystkim konfliktom długoterminowo. Niemniej jednak, warto spojrzeć na szeroki kontekst, aby zrozumieć, dlaczego te działania miały tak istotne znaczenie przez ponad siedem dekad i dlaczego obecne problemy niekoniecznie oznaczają całkowitą porażkę tych wysiłków..."

...szeroki kontekst? - za każdym razem jak to przy różnych okazjach słyszę...

...ziewam.