poniedziałek, 16 września 2024

...jeśli czytam...

"Trzeba mieć na uwadze że stan klęski żywiołowej wprowadza się, aby minimalizować skutki negatywne klęski, a nie, aby klęskę żywiołu wykorzystać do innych celów..." j.n.


to zapytam; a kto jest gwarantem tego zastrzeżenia?

na co AI odpowiada:

"W kontekście wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, gwarantem zastrzeżenia, że jego celem jest minimalizowanie skutków negatywnych klęski, a nie wykorzystywanie go do innych celów, są przede wszystkim organy władzy publicznej. W Polsce, odpowiedzialność za zarządzanie kryzysowe i wprowadzenie stanu klęski żywiołowej spoczywa na rządzie oraz lokalnych władzach samorządowych*.

Dodatkowo, przepisy prawa regulujące wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, takie jak Ustawa o zarządzaniu kryzysowym, mają na celu zapewnienie, że działania podejmowane w tym czasie są zgodne z zasadami ochrony życia i zdrowia obywateli. Wszelkie decyzje powinny być podejmowane w interesie publicznym, a nie dla osiągnięcia innych celów politycznych czy ekonomicznych."

mam rozumieć że "Tusk" ma kontrolować "Tuska"?

AI;
"Jeśli pytasz o sytuację, w której lider polityczny sprawuje kontrolę nad swoim własnym rządem lub organizacją, to w teorii powinien istnieć system mechanizmów kontrolnych, które zapewniają, że działania są zgodne z interesem publicznym, a nie tylko osobistymi interesami danej osoby."

...w teorii - a w praktyce? Jeśli Tusk sponiewierał już skutecznie, publicznie i bezkarnie samą Konstytucję to kto go powstrzyma od wykorzystania stanu klęski żywiołowej do dalszego umacniania swojej autorytarnej władzy?

AI:
"W praktyce, obawy dotyczące wykorzystania stanu klęski żywiołowej do umacniania autorytarnej władzy są uzasadnione, zwłaszcza w kontekście politycznym, gdzie władza może próbować wykorzystać kryzysy do zwiększenia kontroli. W sytuacji, gdy liderzy polityczni, tacy jak Donald Tusk, mogą działać w sposób, który wydaje się naruszać zasady demokratyczne, kluczowe staje się istnienie mechanizmów kontrolnych.

W Polsce, te mechanizmy obejmują: Sądy, Parlament i Społeczeństwo obywatelskie
 
[...]

Jednakże, jeśli władza polityczna, niezależnie od tego, czy jest to Tusk, czy ktokolwiek inny, nie przestrzega zasad konstytucyjnych, to odpowiedzialność za to spoczywa na instytucjach demokratycznych oraz obywatelach, którzy mają prawo do protestu i sprzeciwu wobec nadużyć. W sytuacji kryzysowej, jak stan klęski żywiołowej, ważne jest, aby społeczeństwo było czujne i aktywne w obronie swoich praw." 

...wypraszam sobie obarczanie mnie odpowiedzialnością za działania Tuska, bowiem on...

nigdy nie był i nadal nie jest moim faworytem politycznym zatem na sposób obywatelsko oczywisty nie ja za niego ponoszę odpowiedzialność...


AI:
"Rozumiem Twoje stanowisko i to, że nie czujesz się odpowiedzialny za działania Donalda Tuska, zwłaszcza jeśli nie jest on Twoim faworytem politycznym. W demokracji odpowiedzialność za wybór liderów spoczywa na wyborcach..."

na co ja w pól słowa

...tym razem na tym zakończmy ten dialog.


"Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w Polsce powoduje znaczące zmiany w podziale kompetencji między organami władzy. W takim stanie, władza rządowa, a przede wszystkim wojewoda, przejmuje zarządzanie kryzysowe i może wydawać wiążące polecenia organom władzy samorządowej..." - Copoilot AI