sobota, 9 grudnia 2023

...wyjaśniam*...

 jak unijną dyrektywę "ETS" można wprost nazwać...

gangsterskim wymuszeniem

tak

"ETS2" zasługuje nie inaczej jak już tylko na miano

bandyckiego haraczu płaconego...

przez kolejne pokolenia w nieskończoność bowiem...

tłumacząc z polskiego[1]

na nasze przekłada się ona swoimi skutkami finansowymi na kolejną dyrektywę

w skrócie "EPBD"[2] zwaną...

dotyczącą już wprost "Kowalskiego" czyli jej zapisem

sprawności energetycznej budynku w których on mieszka  nie do końca tylko jak jest w niej zapisane j.n. [2] definicją "...zużycia przez [budynek] energii na ogrzewanie oraz klimatyzację..."

ale i - jeśli nie przede wszystkim - definicją źródeł pozyskiwania tej energii przykładem

...jeśli dom wybudowany rok temu i drugi wybudowany pięćdziesiąt lat temu pozyskują ciepło z tej samej ciepłowni opalanej gazem, olejem opałowym albo - nie daj Bóg-  węglem lub ich miksem czyli źródłem wysokoemisyjnym dwutlenku węgla

to będą płacić takie same progresywne "kary" dopóki ciepłownia nie będzie pozyskiwała niezbędnej egzystencjalnie dla "Kowalskiego" energii z wiatraków lub paneli fotowoltaicznych czyli

w naszych warunkach klimatycznych "do końca świata i jeden dzień dłużej"...

i pewnie zaraz "usłyszę" - bzdura, populistyczne uproszczenie...

a jeśli usłyszę to odpowiem

...wielce szanowny ekspercie, publicysto lub i nawet ustawowy autorytecie w randze ministra albo i samego prawdomównego premiera Tuska - tak jest w dyrektywach zapisane i...

w praktyce będzie

"...Od 2030 r. wszystkie nowe budynki powinny być zeroemisyjne, a więc nieemitujące dwutlenku węgla i zasilane czystą energią z odnawialnych źródeł.

Natomiast nowe budynki - zajmowane przez lub będące własnością władz publicznych - mają takie być od 2028 r.

Zapis ten oznacza między innymi, że po 2030 r. wszystkie nowe budynki nie będą mogły posiadać instalacji grzewczych wykorzystujących paliwa kopalne - wskazuje Marcelina Pilszyk, starsza analityczka w Zespole Klimatu i Energii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.


[...]

Wprowadzenie zapisów dyrektywy EPBD w Polsce może nieść ze sobą wiele wyzwań np. związanych z koniecznością dodatkowych inwestycji. Według szacunków KAPE (Krajowa Agencja Poszanowania Energii - przyp. red.), koszt modernizacji 15 proc. najbardziej energochłonnych budynków mieszkalnych do 2030 r. zgodnie z proponowanymi zapisami dyrektyw EPBD wyniósłby ok. 300 mld zł - podkreśla ekspertka [pani Marcelina Pilszyk z PIE]..." j.n.

źródło: Na horyzoncie koniec nowych pieców na gaz. Czeka nas rewolucja. Czy Polska jest gotowa? (msn.com) via Przy porannym kubku kawy: ...każda odmiana totalitaryzmu (tadeusz-ludwiszewski.blogspot.com)

...koniec i kropka.


[1] "...W celu zachęcenia do redukcji emisji w sektorach transportu drogowego

i budownictwa,

które nie były objęte istniejącym systemem handlu uprawnieniami do emisji, prawodawcy uzgodnili ustanowienie odrębnego, równoległego systemu handlu uprawnieniami do emisji dla paliw spalanych w tych sektorach, obowiązującego od 2027 roku..."
 - EUR-Lex - l28012 - EN - EUR-Lex (europa.eu) /interlinia T.L./

[2] "...(skrót z języka angielskiego: the Energy Performance of Buildings Directive), to dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, dotycząca (jak sama nazwa wskazuje) sprawności energetycznej budynków, tj. zużycia przez nie energii na ogrzewanie oraz klimatyzację..." - Dyrektywa EPBD: informacje podstawowe - Artelis